logo

 

אביב גפן

אביב גפן, האיש והאגדה, הוא אחד האמנים המוכשרים, המוערכים בארץ, ובד בבד השנויים במחלוקת, העסוקים והפעילים ביותר שקיימים כיום, ומזה שני עשורים במדינת ישראל. אביב אף קיבל הכרה והערכה גם בחו"ל במהלך שנות היצירה שלו. דור שלם, הדור של שנות ה- 90, גדל על אינסוף השירים של אביב גפן, ילדי אור הירח נקראו הם.

שירים של אביב גפן

אין ספק שמדובר באחד האמנים המשפיעים ביותר בתרבות הישראלית, כאשר עד היום הוציא אביב גפן שבעה עשר תקליטים, ביניהם אלבומים עם להקתו "הטעויות" , עם להקת בלאקפילד, בשיתוף מושא הערצתו עם מימי ילדותו סטיבן וילסון, תקליטים רבים בגפו, ושלושה אוספים. תקליטו האחרון יצא בשנה החולפת, 2009, בשם "Aviv Geffen" , בשנת 2008 הוציא אביב גפן את האוסף "אביב גפן Live" עם להקת הטעויות וב- 2007 הוציא את האוסף "רק שירי אהבה" וכך גם תקליט נוסף בשיתוף עם להקת בלאקפילד, בשם "Blackfield 2" . בשנת 2006 הוציא גפן את "עם הזמן" אשר מכר למעלה מעשרים אלף עותקים. שנת 2004 הייתה שנת פריצה של אביב מבחינת החלום הפרטי שלו, בה הוא החל בשיתוף פעולה עם אחד מהיוצרים המוערכים על ידו עוד מימי נעוריו , עימו הקים את להקת "הבלאקפילד" והוציא עימם את האלבום הראשון בשם "Blackfield" . בשנת 2002, יחד עם הטעויות הוציא אביב את האלבום "מומנטו מורי" אותו הקדיש לסבתו, ובשנת 2000, לאחר רצף של תקריות אישיות בחייו ובהשפעתן הוציא אביב גפן את האלבום "יומן מסע", גם הוא עם להקתו הטעויות. האלבום "לילות לבנים" יצא בשנת 1999, וכך גם שוחרר סינגל שלא הופיע באלבום תחת השם "רוקנרול". האלבום "חלולים" יצא בשנת 1998.בין השנים 1992 ועד 1996 אביב גפן והטעויות הוציאו אלבום בכל שנה, כאשר ב- 1996 יצא האלבום "המכתב", ב- 1995 יצא האלבום "שומקום", "אביב גפן" יצא ב- 1994, ב- 1993 יצא האלבום "עכשיו מעונן" ואת פריצתו עם האלבום הראשון בשנת 1992 עשה אביב גפן והטעויות עם האלבום "זה רק אור הירח".

הופעות של אביב גפן

את ההופעה הראשונה שלו נתן אביב בהיותו בן אחת עשרה בלבד, שיר שהלחין לבדו "כולך בת 40 " היה שמו. בשנת 1994, לאחר צאתם של כמה אלבומים והרבה גלים אותם עורר בעקבות הפעילות שלו הופיע אביב גפן לראשונה בפסטיבל בצמח "ליל אהבה בצמח". אחת ההופעות המרגשות ביותר של אביב גפן, הייתה בעצרת לרצח רבין, בו ביצע את השיר "לבכות לך" אשר נכתב במקור לזכרו של חברו ניר שפינג שנהרג בתאונה כמה שנים קודם לכן.

ב- 2004 הוציא אביב גפן את האלבום הבינלאומי שלו עם סטיבן ווילסון,ולהקת בלאקפילד אותה הקימו יחד, אשר הוקלט באנגליה ובישראל. את ההופעות שלו עושה אביב במקומות אינטימיים כמו מועדון הזאפה, והבארבי, כמו גם בהופעות המוניות ופסטיבלים כמו ווליום ערד, בריכת הסולטן בירושלים, גני תערוכה בתל אביב, וכך גם הופעות רבות באירופה ביניהן אנגליה, גרמניה ועוד.

רקע על אביב גפן

אביב גפן הוא בן לאחת ממשפחות היסוד של החברה הישראלית, נולד ל 10/05/73, בן מזל שור, בנם של נורית ויהונתן גפן. אמו מפיקה ועורכת ואביו סופר ומשורר. למרות החשש הגדול שבלידתו, שכן הרקע המשפחתי שלו בעייתי למדי עם עבר עשיר של מחלות נפש והתאבדויות משני צידי הוריו, אמו בחרה דווקא כן ללדת את אביב גפן, אשר נקרא על שמה של הסבתא אביבה, לשמחתה של האומה הישראלית. במהלך ילדותו הדמות הדומיננטית בחייו הייתה סבתו, שלה גם הקדיש את "מומנטו מורי" לאחר מותה.

אביב גפן הוא דמות שמעוררת תגובות רבות, הוא סנסציוני הן בהתבטאויות שלו והן ביצירה שלו. אביב כותב על נושאים של סרבנות וסמים בד בבד עם נושאי אהבה ורומנטיקה מה שמגביר את המחלוקת לגביו ומושך עוד יותר תגובות. הוא החל ליצור בגיל שמונה עשרה ומדובר באחד הדמויות המוכשרות ביותר שפועלות כיום בארץ, הוא כותב, מלחין, מפיק ופזמונאי.

ב- 1993, לאחר התבטאויות חורצות כנגד נושאים רגישים ביותר בארץ, ביניהם עניין הצבא, החל לגבש את קהל מעריציו. בשנת 1996 נשא אביב גפן את אילנה ברקוביץ', מושא שיריו בשירים רבים, לאשה. נישואיהם הסתיימו לאחר שנתיים בלבד.

בשנות ה-2000 אביב גפן עשה שינוי תדמיתי קל, התבגר, התמסד וגם המוזיקה שלו קיבלה פן פחות אנרכיסטי ומרדני. ב 2005 נישא פעם שנייה, אביב התחתן עם שני פרידן וכיום הם הורים לדילן הקטן. במהלך שנות יצירתו הרבה אביב גפן להתראיין במקומות רבים ונושא הביקורתיות הפוליטית עורר בו עניין מוגבר.

יום בחיי אביב גפן

אביב גפן לא רק יוצר לעצמו, הוא אחד מדמויות המפתח בעולם המוזיקה הישראלית ועובד עם אמנים רבים וגדולים, מפיק, מלחין ויוצר יחד איתם, ביניהם עבד עם נינט טייב, שחר אבן צור, מתי כספי ועוד רבים אחרים. אביב גפן מעביר את מרבית היום שלו בעבודה, לביתו ולטובת הקולגות שלו, בניסיון לשלב את חיי הקריירה עם חיי המשפחה אותה ייסד לא מכבר.