logo

 

עידן רייכל

עידן רייכל ידוע בעיקר בזכות הפרויקטים המוזיקליים אותם עושה יחד עם זמרים אלמונים שונים , אשר פעמים רבות מוצאים בפרויקט זה קפיצת מדרגה לקריירה עצמאית, ביניהם  מאיה אברהם ויאיר זיו אשר יצאו בקריירת סולו לאחר השתתפותם בפרויקט.

לזמר יש , ללא ספק , יכולת ייחודית לבחור זמרים בעלי כשרון ווקאלי מרהיב , וכל להיט אותו מוציא עידן רייכל זוכה להצלחה גדולה.

שירים של עידן רייכל

עד היום הוציא עידן רייכל ארבעה אלבומים מוצלחים במיוחד כאשר אלבומו האחרון יצא בנובמבר בשנת 2008, האלבום נקרא "בין קירות ביתי" , נמכר בלמעלה מארבעים אלף עותקים והגיע למעמד של אלבום פלטינה. האלבום שקדם לו יצא בשנת 2006 ונקרא The International Compilation. שנה קודם לכן הוציא עידן רייכל אלבום מוצלח במיוחד אשר זכה למעמד של פלטינה משולשת ונמכר בלמעלה ממאה ועשרים אלף עותקים, מה שמכניס אותו, מעל לכל ספק, לקטגוריה של אחד האלבומים הנמכרים ביותר, שם האלבום הוא "ממעמקים". האלבום הראשון של עידן רייכל יצא בשנת 2002 והוא נקרא "הפרוייקט של עידן רייכל", גם אלבום זה נמכר בלמעלה ממאה ועשרים אלף עותקים וזכה במעמד של אלבום פלטינה משולשת, אלבום זה היה פריצת הדרך של עידן רייכל אשר העמיד אותו על המפה ומציב אותו כאחת ההבטחות, והוא אכן לא אכזב.

הופעות של עידן רייכל

ברשימת ההופעות של עידן רייכל יחד עם האמנים האורחים אותם הוא אוהב כל כך לשתף ביצירה שלו יש רשימה ארוכה מאוד של הופעות שונות, הן ברחבי המדינה וכך גם בחו"ל , כאשר בין ההופעות השונות שלו הופיע עידן רייכל באיטליה , דרום אמריקה , ארצות הברית , אוסטרליה, הונקונג , סין, אתיופיה, גרמניה ועוד.

בארץ הופיע עידן רייכל כמעט על כל במה אפשרית , החל מבריכת הסולטן בירושלים , עד לתיאטרון בית לסין, במות קטנות כגדולות וממשיך לעשות חיל.

רקע כללי על עידן רייכל

עידן רייכל נולד, גדל והתחנך בכפר סבא בתאריך 12 לספטמבר 1977 מה שהופך אותו לבן מזל בתולה. עידן רייכל אמנם מזוהה מאוד עם הקהילה האתיופית , אך מוצאו הוא דווקא ממזרח אירופה, משם הגיעו הוריו. את זיקתו למוזיקה פיתח הזמר בגיל צעיר מאוד , כאשר כבר בגיל תשע התחיל עידן רייכל ללמוד לנגן , הכלי הראשון עליו למד לנגן היה אקורדיון ובהמשך גם למד לנגן על פסנתר ועל כלים נוספים . במהלך שירותו הצבאי שירת עידן רייכל בלהקה צבאית ועם סיום השירות הצבאי שלו החל לעבוד בפנימייה כיועץ לנוער אשר סבלו מקשיי הסתגלות. באותו המקום התאהב הזמר במוזיקה האתיופית, ויחד עם קבוצה קטנה של נערים ונערות שלא ויתרו על זיקתם למקורות יצר קשר אדוק, אשר לימים הפך להיות פרויקט הדגל שלו.

תחילת הקריירה המוזיקלית שלו הייתה בליווי פסנתר של זמרים שונים ביניהם עברי לידר , אשר לימים גם הפיק את האלבום הראשון שלו- הפרויקט של עידן רייכל, בשנת 2002, אשר זכה להצלחה גדולה מאוד . אמנים נוספים עימם עבד בתחילת דרכו היו ערן צור וריקי גל.

הקרבה למוזיקה האתיופית ולמוזיקה אותנטית באופן כללי החלה מביקורים במועדונים שונים בהם מושמעת מוזיקה אתיופית , כך נחשף אליה עידן רייכל ומשם צמח הפרויקט המוכר והמוערך כל כך שלו.

במהלך הקריירה שלו זכה עידן רייכל בפרסים רבים , כאשר לזכותו אף נרשם פרס זמר העשור אשר הוענק לו על ידי עיתון מעריב. בשנת 2009 זכה עידן רייכל בפרס הרכב העשור על ידי ערוץ 24 ושירו "ממעמקים" זכה לשיר העשור אף הוא, באותה השנה.

השנה, בשנת 2010 זכה עידן רייכל בפרס נוסף אשר הוענק לו בגין שירו "חלומות של אחרים" אשר הגיע למעמד של שיר השנה.

הפרויקט של עידן רייכל

הזיקה של עידן רייכל למוזיקה האתיופית לא רק שהכניסה נופח חדש בתרבות המוזיקה בישראל והוסיפה גוון חדש לז'אנרים המושמעים כאן , כך שהציבור בארץ נחשף לז'אנר חדש ומיוחד, אם כי היא גם עוררה דיון ציבורי רב אשר בא לידי ביטוי בכל צינור תקשורת אפרשי, כאשר בשנת 2007 אף יצא סרט תיעודי אשר מתעד את המסעות של עידן רייכל יחד עם אחד מהזמרים שהשתתפו בפרויקט.  לסרט קראו "שחור על לבן", ובעקבותיו אף יצאו שירים נוספים.

עידן רייכל ללא ספק הגיע להצלחה שכן , מעבר לחשיפה הגדולה אותה קיבל , היצירה שלו קיבלה הערכה גדולה וזאת משום שהוא מעניק הזדמנויות לאמנים רבים לפרוץ קדימה.

בעקבות הצלחתו החל עידן רייכל, אשר כותב ומלחין את מרבית המוזיקה שלו לבד, גם לעבוד עם אמנים נוספים ביניהם מאיה בוסקילה עבורה כתב את השיר "יש בליבי כינור", דין דין אביב עבורה כתב את השיר נהר של טעויות ועוד.