logo

 

שלמה ארצי

עמוד אחד לא יספיק לסכם אפילו לא קמצוץ מפעילותו הענפה של אחד מעמודי הטווח של עולם התרבות והזמר של ישראל- שלמה ארצי. שלמה ארצי הוא אולי הזמר המזוהה ביותר עם הזמר הישראלי ומלווה אותנו עשורים רבים, הוא עובד בלי הפסקה ועד היום הוציא כמות אדירה של אלבומים, ספרים, סרטים, אלבומים משותפים, לקטים, הופעות ועוד ועוד. ברזומה של שלמה ארצי 22 אלבומים, 3 אלבומי ילדים, 11 מיני אלבומים, 9 אוספים ועוד 14 אוספים נוספים בהם השתתף יחד עם אמנים נוספים.

שירים ואלבומים של שלמה ארצי

האלבום האחרון של שלמה ארצי יצא בשנת 2007 תחת השם "שפויים". חמש שנים קודם לכן, בשנת 2002 הוציא ארצי את האלבום "צימאון", "אהבתיהם" יצא בשנת 2000. בשנת 1996 יצא האלבום "שניים", ובשנת 1992 יצא לאור האלבום "ירח". בשנת 1990 יצא האלבום "כרטיס ללונה פארק", ושנתיים קודם לכן, בשנת 1988 יצא האלבום "חום יולי אוגוסט". למעשה, שנות השמונים היה עשור פעיל במיוחד עבור שלמה ארצי משום שבשנת 1986 הוציא שלמה ארצי את האלבום "לילה לא שקט" , ב- 1984 את "תרקוד", "מקום" יצא בשנת 1982, וב- 1981 הוציא שלמה ארצי את האלבום "חצות". גם העשור שקדם לו היה רווי בעבודה עבור שלמה ארצי אשר הוציא את האלבום "דרכים" בשנת 1979, בשנה שקדמה לה, 1978 הוציא את "גבר הולך לאיבוד", ב- 1977 את "רומנסה ופיוט", "יש לי אישה, ילדה ולמברטה ואני גר בתל אביב" יצא ב- 1976, וב – 1975 הוציא שלמה ארצי שני אלבומים, האחד תחת השם "משחקי 26" , והשני "את ואני". בשנת 1974 הוציא שלמה ארצי את האלבום "לכל החברים מהמסע מים אל ים ", ב- 1973 את "אומרים ישנה ארץ", בשנת 1972 את "פתאום אחר ימים רבים", "על אנשים" יצא ב- 1971, וב 1970 הוציא שלמה ארצי את אלבומו הראשון תחת השם  "שלמה ארצי".

הופעות של שלמה ארצי

שלמה ארצי החל להופיע עוד מימי נעוריו, כאשר ב- 1996 יצא למסע ההופעות הגדול ביותר שלו עם האלבום "שווים", שנת 2000 הייתה למסע ההופעות השני עם האלבום "אהבתיה". בשנת 2005 חבר שלמה ארצי עם שלום חנוך ושניהם חלקו מסע הופעות נוסף, כאשר בשנת 2008, בחגיגות שנות ה- 60 למדינת ישראל זכה שלמה ארצי למעמד המכובד של זמר השישים. ארצי הופיע בארץ ובחו"ל, בקיסריה, ובמקומות קטנים כמו צוותא, פסטיגלים, הופעות מול חיילים והרשימה עוד ארוכה.

רקע כללי על שלמה ארצי

שלמה ארצי נולד ב22 לנובמבר בשנת 1949, בן מזל קשת. ארצי בן למשפחה בעלת מורשת מרשימה ביותר, אביו היה עורך דין אשר הפך עם השנים לחבר כנסת, אחותו סופרת מוערכת אשר עוסקת בעיקר בתחום השואה וחייהם של דורות לניצולי שואה. את זיקתו לתחום האמנותי הביע ארצי עוד מימי ילדותו בתל אביב, שם נולד, התחנך ומתגורר עד היום. את תחילת דרכו החל ארצי דווקא כשחקן, אך מהר מאוד מצא את הייעוד האמיתי שלו, ביום שאחז בו את הגיטרה לראשונה, בגיל 12. את שירותו הצבאי העביר שלמה ארצי בלהקה צבאית, למרות שנחל תהפוכות, ומשך זמן קצר שירת ביחידות קרביות, חזר בעקבות פציעות וחסמים נוספים אל הלהקה. את פריצתו הראשונה עשה ארצי בעודו חייל, עם השיר "אהבתיה" בשנת 1970. במהלך הקריירה שלו זכה שלמה ארצי פעמים רבות בפרסי זמר השנה, שיר השנה , פסטיבל הזמר והפזמונים ופרסים נוספים, לזכותו נרשמו הופעות אורח בסרטים שונים, הופעות בפסטיבלים ומופעים, ארצי נבחר לייצג את מדינת ישראל באירוויזיון ב- 75' וכן הלאה. במהלך שנות השבעים הרבה ארצי להופיע בפני חיילים, ובנה קריירה עשירה יחד עם אמנים שונים שלימים הפכו גם הם לשם דבר. באותה שנה, למרבה הפלא, הקריירה של שלמה ארצי החלה לסגת, הוא נכנס למעין תקופת בלבול ובמשך כמה שנים לא הצליח להרים עצמו חזרה. כשכבר כמעט ויתר על הקריירה המוזיקלית שלו, בעזרתה של הד ארצי, בשנת 78 התרומם ארצי חזרה עם האלבום "גבר הולך לאיבוד". שנות השמונים היוו תקופה טובה יותר לארצי, בהם החל לגבש סגנון מוזיקלי קצת שונה ועבר קצת אל עבר מוזיקת פופ, כאשר במהלך הקריירה, מעבר לאלבומים הסדירים, הוציא אחת לתקופה גם אלבומי ילדים.

הפריצה הגדולה של שלמה ארצי הייתה עם האלבום "ירח" בשנת , 1992, בו הופיע גם הלהיט "תגידי". מכאן והילך החל ארצי לפרוח, עם סיבובי הופעות, זכיות מרובות בפרסי זמר השנה, תוכנית רדיו אשר מלווה אותו כבר כמעט שלושים שנה ועודנו ממשיך לעבוד. ב2007 הוציא אלבום נוסף שזכה להצלחה רבה כאשר בו היה גם הלהיט "נצמדנו".

יום בחיי שלמה ארצי

שלמה ארצי מתגורר בתל אביב עם אשתו מנישואיו השניים. שלושת ילדיו, שירי, סופרת במקצוע, בן שירש את דרכו של אביו והפך לזמר, ויהונתן הקטן מהווים חלק אינטגראלי מהחיים שלו, ואיתם משתדל לבלות כמה שיותר. זמן לא מבוטל מוקדש לתוכנית הרדיו אותה עושה כבר כמעט שלושים שנה "עוד לא שבת" . בין לבין נהנה שלמה ארצי מהעיר האהובה עליו ומהאישה שאיתה חולק את חייו. היום שלמה ארצי חוזר יותר למקורות, לא מפחד להביע את דעותיו הפוליטיות, מתחבר לשורשיו כבן לדור של ניצולי שואה וממש ליצור.